Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den Ivana Denisoviče, jak jej popsal a sám podobně prožil A. Solženicyn.

17. 05. 2017 8:18:15
Ivan Denisovič Šuchov byl svým způsobem vzorným pracovníkem, fachmanem, jakých moc není. Uměl se postavit ke každé práci, a byl proto vážený. Měl ovšem smůlu, že své pracovní aktivity a iniciativy rozvíjel ve stalinském gulagu.

Solženicyn vylíčil příběh mukla v novele, jež mu otevřela vrátka ke světové slávě. Svého hrdinu nešetřil a nechal ho projít peripetiemi, které sám zažil, když byl na sklonku války pro kritiku Stalina v dopise z fronty zatčen a pak absolvoval obvyklou speciální léčebnou kúru ordinovanou sovětským občanům, co projevili vlastní názor. Čekala ho.cesta za trpkým poznáním začínající v Lubjance, pokračující ve vězeňském vlaku jedoucím napříč Ruskem a zaručující léta v trestaneckém munduru daleko na Sibiři..Po propuštění pak ne úplná svoboda a volnost, ale přikázaný pobyt v asijském Kazachstánu. Zde se navíc léčil a vyléčil z rakoviny..(viz román Rakovina)..

Ivan Denisovič Šuchov (dále I.D.), fiktivní postava a protagonista vyprávění, byl prostý člověk z ruského venkova. U nich ve vsi byla tehdy právě neděle, lidé se vraceli z kostela a najednou začala válka..Během ní a později v lágru odvykl si Šuchov zabývat se vážně tím, co bude zítra, co za rok, vždyť všecko za něj rozhodovali lidé, co měli v rukou moc a ostře nabité samopaly. Na frontě se brzy dostal do německého obklíčení a pak i do zajetí. Utekl však opět ke svým a ti jej za odměnu při výslechu bili a po vynuceném přiznání zavřeli za velezradu a odsoudili na příštích deset let k nucenému pobytu v lágru i s tím, že propuštění hned po odpykání trestu není vůbec jisté..

I.D. kroutil v lágru - byl to jeho druhý trestný tábor - osmý rok a byl už zkušeným muklem (kárancem). Věděl co a jak narafičit, aby se nespálil a nenarazil a kde hrozí nebezpečí, jemuž se je třeba vyhnout..Ten den však zahájil hrubou chybu. Necítil se nejlépe a uvažoval o marodce tak dlouho, až jej z pryčny vyhnal dozorce a hned vyslovil téměř likvidační ortel - karcer..Naštěstí pro I.D. tentokrát postačilo, když na cimře strážných setřel hadrem podlahu..Volnější hodinka, kdy se dalo leccos užitečného zařídit pro vlastní osobu, však byla pryč. Venku teploměr ukazoval mínus 27, a to nebylo dobré. Sice pořádný mráz, ale zas ne čtyřicítka, kdy by se třeba zůstalo na baráku. To nejhorší nastalo s nástupem k práci. Při povinném filcunku mukli museli rozhalit hadry, co měli na sobě (I.D. ještě hadřík přes obličej), a ukázat, že nevynášejí nic, co by jim mohlo pomoci k útěku.(třeba stravu navíc). Po osobní prohlídce následovalo počítání vězňů. Vzteklí strážci se pletli a znovu a znovu počítali a řadili mukly do pětic a pořád jim celková cifra nevycházela..Přes větrné prostranství káranci mlčky rázovali v sevřeném tvaru kolony na stavbu teplárny a z kradených prken se tam nejprve snažili zateplit místo, kde měli pracovat. Pak teprve vzali do rukou zednickou lžíci. A začali se zděním docela zostra. Především Šuchov, jako by se rozpomněl na dobu, kdy dělával doma na svém. Kupodivu strhl i ostatní k tempu a jistému nadšení z práce, při které je střežili strážní vybavení kulomety.

V nouzově vystavěné jídelně si pak nad miskou šizené šlichty (kradli tu všichni) I.D. zavzpomínal, jak se cpal doma na vsi - "plné pánve brambor, plné železňáky kaše a ještě předtím, než přišly kolchozy, pořádné špalky masa"..Užitečná mohla být i cesta zpět..ID při ní nezahálel a ze země si sebral pár dřívek na otop do baráku a o kus dál zvedl proužek železa. Bude z něj pilka a třeba ji někomu výhodně prodá..A už přemýšlel, co bude zařizovat po příchodu do lágru..Zařadí se do fronty před výdejnou došlé pošty pro balíček vždy dobře zásobenému prominentnímu muklovi a podrží mu pak ještě místo vpředu u okýnka v jídelně. Malé úsluhy se tu počítají a mění ve velké zisky - kus chleba navíc, dvě porce šlichty..To umožní udržet kondici a přežít..

Po večerce se Šuchov pečlivě přikryl všemi hadry, co jich měl, a začal bilancovat: "Tolik věcí se mu dnes poštěstilo: nezavřeli ho do korekce, v poledne ulil kaši, parťák dobře sfoukl výkaz, zdilo se mu jedna radost, pilku mu u prohlídky nenašli, navečer si přivydělal u Césara a koupil si tabáček. A nerozstonal se, zahnal nemoc. Minul den, ničím nezkalený, skoro šťastný.

Takových dní bylo v jeho trestu od zvonění do zvonění tři tisíce šest set padesát.

A že jsou přestupné roky - o tři dny víc.. "

Autor: Jan Vargulič | středa 17.5.2017 8:18 | karma článku: 21.86 | přečteno: 628x

Další články blogera

Jan Vargulič

Zrůdka..

K našemu pejskovi chováme něžné city a říkáme mu Zrůdka. On to stejně nevnímá a je mu to srdečně jedno. Pilně se věnuje zlobení všeho druhu a je v tom oboru mistr. Často mu taky říkáme hodný pes, i když jím není.

23.8.2017 v 8:55 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 484 | Diskuse

Jan Vargulič

Turecký med..Jak mi kdysi chutnal a teď už nechutná vůbec..

K divům mého dětství patřil chlápek s fezem na hlavě, jenž stál na pouti za pultem krámku, mával sekáčkem a ze špalku tureckého medu odsekával bílé plátky Balil je do papíru a chtěl tři kačky. A mluvil česky..

23.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 35.54 | Přečteno: 2743 | Diskuse

Jan Vargulič

Exekutorův Máj léta páně 2017..

Je l. máje 2017, je peněz čas. Babišův a Trumpův zve k ziskům hlas. Vilém a Jarmila (už dávno se vzali) žádají o oddlužení. Hynek je exekutorem a klepe jim na dveře a volá: "Je splátky čas..!"

1.5.2017 v 13:17 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 351 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vladimír Koliandr

Pacient nejde k lékaři proto, aby se léčil, ale proto, aby byl zdráv!

Je to stejné, jako když si jde někdo koupit vrtačku. Nepotřebuje vrtat, potřebuje díru. Slýchám námitky, že výsledky mé práce způsobuje placebo a ne léčení. No hurá! Jsme u podstaty věci.

24.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 474 | Diskuse

Karel Sýkora

Proč na Blízkém východě není a zřejmě nikdy nebude existovat žádný Palestinský stát

Palestinci nebo také Palestinští Arabové je pojem užívaný pro označení skupiny potomků lidí, kteří žili, nebo se do roku 1947 usadili na území Palestiny. Etnicky jsou často egyptského, syrského, nebo jordánského původu.

24.9.2017 v 6:38 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 330 |

Tomáš Hlaváč

Britové Asking Alexandria zažehávají oheň

Po dlouhém čekání Asking Alexandria vydala svůj singl Into The Fire. Po několika týdnech, kdy sociální sítě kapely plnili fotky s tajemným hashtagem Into The Fire, do světa vlétl song, který se stává pilotním singlem k novému albu

23.9.2017 v 11:45 | Karma článku: 6.12 | Přečteno: 127 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelizace – vypůjčeno od katolíků

Kodex kanonického práva (Codex Iuris Canonici, zkratka CIC) je soubor vnitřních právních předpisů a norem (kanonického práva) římskokatolické církve, závazný pro všechny římské katolíky.

23.9.2017 v 11:36 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 101 |

Vladimír Koliandr

Chcete probudit přirozené léčení ve vlastním nitru?

Tímto článkem dávám svým čtenářům obrovský dar. Nenechte si ujít příležitost naučit se léčit se sami! Při praktické realizaci můžete vidět či cítit i malou změnu ihned!

23.9.2017 v 9:00 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 626 | Diskuse
Počet článků 127 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 935

Nemýlím-li se (je to už pár let), živil jsem se (dobře i špatně) jako učitel. Mnohem raději se ovšem sám něco učím - může to být psaní blogů a čehokoliv nebo třeba liftovaný bekhend..Píši blogy i do Lidovek..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.