Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den Ivana Denisoviče, jak jej popsal a sám podobně prožil A. Solženicyn.

17. 05. 2017 8:18:15
Ivan Denisovič Šuchov byl svým způsobem vzorným pracovníkem, fachmanem, jakých moc není. Uměl se postavit ke každé práci, a byl proto vážený. Měl ovšem smůlu, že své pracovní aktivity a iniciativy rozvíjel ve stalinském gulagu.

Solženicyn vylíčil příběh mukla v novele, jež mu otevřela vrátka ke světové slávě. Svého hrdinu nešetřil a nechal ho projít peripetiemi, které sám zažil, když byl na sklonku války pro kritiku Stalina v dopise z fronty zatčen a pak absolvoval obvyklou speciální léčebnou kúru ordinovanou sovětským občanům, co projevili vlastní názor. Čekala ho.cesta za trpkým poznáním začínající v Lubjance, pokračující ve vězeňském vlaku jedoucím napříč Ruskem a zaručující léta v trestaneckém munduru daleko na Sibiři..Po propuštění pak ne úplná svoboda a volnost, ale přikázaný pobyt v asijském Kazachstánu. Zde se navíc léčil a vyléčil z rakoviny..(viz román Rakovina)..

Ivan Denisovič Šuchov (dále I.D.), fiktivní postava a protagonista vyprávění, byl prostý člověk z ruského venkova. U nich ve vsi byla tehdy právě neděle, lidé se vraceli z kostela a najednou začala válka..Během ní a později v lágru odvykl si Šuchov zabývat se vážně tím, co bude zítra, co za rok, vždyť všecko za něj rozhodovali lidé, co měli v rukou moc a ostře nabité samopaly. Na frontě se brzy dostal do německého obklíčení a pak i do zajetí. Utekl však opět ke svým a ti jej za odměnu při výslechu bili a po vynuceném přiznání zavřeli za velezradu a odsoudili na příštích deset let k nucenému pobytu v lágru i s tím, že propuštění hned po odpykání trestu není vůbec jisté..

I.D. kroutil v lágru - byl to jeho druhý trestný tábor - osmý rok a byl už zkušeným muklem (kárancem). Věděl co a jak narafičit, aby se nespálil a nenarazil a kde hrozí nebezpečí, jemuž se je třeba vyhnout..Ten den však zahájil hrubou chybu. Necítil se nejlépe a uvažoval o marodce tak dlouho, až jej z pryčny vyhnal dozorce a hned vyslovil téměř likvidační ortel - karcer..Naštěstí pro I.D. tentokrát postačilo, když na cimře strážných setřel hadrem podlahu..Volnější hodinka, kdy se dalo leccos užitečného zařídit pro vlastní osobu, však byla pryč. Venku teploměr ukazoval mínus 27, a to nebylo dobré. Sice pořádný mráz, ale zas ne čtyřicítka, kdy by se třeba zůstalo na baráku. To nejhorší nastalo s nástupem k práci. Při povinném filcunku mukli museli rozhalit hadry, co měli na sobě (I.D. ještě hadřík přes obličej), a ukázat, že nevynášejí nic, co by jim mohlo pomoci k útěku.(třeba stravu navíc). Po osobní prohlídce následovalo počítání vězňů. Vzteklí strážci se pletli a znovu a znovu počítali a řadili mukly do pětic a pořád jim celková cifra nevycházela..Přes větrné prostranství káranci mlčky rázovali v sevřeném tvaru kolony na stavbu teplárny a z kradených prken se tam nejprve snažili zateplit místo, kde měli pracovat. Pak teprve vzali do rukou zednickou lžíci. A začali se zděním docela zostra. Především Šuchov, jako by se rozpomněl na dobu, kdy dělával doma na svém. Kupodivu strhl i ostatní k tempu a jistému nadšení z práce, při které je střežili strážní vybavení kulomety.

V nouzově vystavěné jídelně si pak nad miskou šizené šlichty (kradli tu všichni) I.D. zavzpomínal, jak se cpal doma na vsi - "plné pánve brambor, plné železňáky kaše a ještě předtím, než přišly kolchozy, pořádné špalky masa"..Užitečná mohla být i cesta zpět..ID při ní nezahálel a ze země si sebral pár dřívek na otop do baráku a o kus dál zvedl proužek železa. Bude z něj pilka a třeba ji někomu výhodně prodá..A už přemýšlel, co bude zařizovat po příchodu do lágru..Zařadí se do fronty před výdejnou došlé pošty pro balíček vždy dobře zásobenému prominentnímu muklovi a podrží mu pak ještě místo vpředu u okýnka v jídelně. Malé úsluhy se tu počítají a mění ve velké zisky - kus chleba navíc, dvě porce šlichty..To umožní udržet kondici a přežít..

Po večerce se Šuchov pečlivě přikryl všemi hadry, co jich měl, a začal bilancovat: "Tolik věcí se mu dnes poštěstilo: nezavřeli ho do korekce, v poledne ulil kaši, parťák dobře sfoukl výkaz, zdilo se mu jedna radost, pilku mu u prohlídky nenašli, navečer si přivydělal u Césara a koupil si tabáček. A nerozstonal se, zahnal nemoc. Minul den, ničím nezkalený, skoro šťastný.

Takových dní bylo v jeho trestu od zvonění do zvonění tři tisíce šest set padesát.

A že jsou přestupné roky - o tři dny víc.. "

Autor: Jan Vargulič | středa 17.5.2017 8:18 | karma článku: 19.32 | přečteno: 468x

Další články blogera

Jan Vargulič

Exekutorův Máj léta páně 2017..

Je l. máje 2017, je peněz čas. Babišův a Trumpův zve k ziskům hlas. Vilém a Jarmila (už dávno se vzali) žádají o oddlužení. Hynek je exekutorem a klepe jim na dveře a volá: "Je splátky čas..!"

1.5.2017 v 13:17 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 311 | Diskuse

Jan Vargulič

Lvi a lvice v africkém buši a jen tak volně tady všude mezi námi..

Lvi a lvice se nevyhřívají jen na africkém slunci (občas se z rozpáleného kamene zvednou a podniknou pokus něco ulovit), ale vyskytují se čím dál víc i v našich médiích. Nevidíme je, ale slyšíme o nich a čteme.

24.4.2017 v 14:42 | Karma článku: 5.83 | Přečteno: 191 | Diskuse

Jan Vargulič

"Již nikdy, kamarádi.."

"Již nikdy, kamarádi..!" To není výkřik z hrdel letošních maturantů, kteří včera psali písemné maturitní práce z českého jazyka, ale název mé písemky ve zkouškách z dospělosti (tak se tomu pateticky říká)..

12.4.2017 v 14:19 | Karma článku: 12.54 | Přečteno: 471 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jan Sviták

Nejlepší věci jsou zadarmo

Pokud máte rádi původní českou literaturu a zajímají vás stálice literárního nebe, nebo nově explodující materiál, sáhněte po časáku s názvem Partonyma. A pokud literaturu nemusíte, nevadí, určitě něco dávají v telce.

27.5.2017 v 11:35 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 343 | Diskuse

Karel Sýkora

Ten pes hraje kulečník líp než já... :-)

Kulečník (někdy používaný název biliard) je dovednostní sport hraný pomocí tága, které se používá na strkání koulí po stole potaženém plátnem.

27.5.2017 v 11:00 | Karma článku: 3.95 | Přečteno: 81 |

Karel Sýkora

Katalog digitálních projektů

Since 2012 the Catalogue of Digital Editions has been gathering digital editions and texts in an attempt to survey and identify best practice in the field of digital scholarly editing.

27.5.2017 v 9:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 |

Dana Šumová

Hrál kdosi na hoboj

a hrál již kolik dní, hrál vždycky navečer touž píseň mollovou a aniž nerozžal si ohně pobřežní, neb všecky ohně, prý, tu zhasnou, uplovou.

26.5.2017 v 13:36 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 287 | Diskuse

Karel Sýkora

Evangelium rodu Abrahamova: Hluk města a vyladěné srdce

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

26.5.2017 v 8:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |
Počet článků 125 Celková karma 11.72 Průměrná čtenost 911

Nemýlím-li se (je to už pár let), živil jsem se (dobře i špatně) jako učitel. Mnohem raději se ovšem sám něco učím - může to být psaní blogů a čehokoliv nebo třeba liftovaný bekhend..Píši blogy i do Lidovek..

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.