Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den Ivana Denisoviče, jak jej popsal a sám podobně prožil A. Solženicyn.

17. 05. 2017 8:18:15
Ivan Denisovič Šuchov byl svým způsobem vzorným pracovníkem, fachmanem, jakých moc není. Uměl se postavit ke každé práci, a byl proto vážený. Měl ovšem smůlu, že své pracovní aktivity a iniciativy rozvíjel ve stalinském gulagu.

Solženicyn vylíčil příběh mukla v novele, jež mu otevřela vrátka ke světové slávě. Svého hrdinu nešetřil a nechal ho projít peripetiemi, které sám zažil, když byl na sklonku války pro kritiku Stalina v dopise z fronty zatčen a pak absolvoval obvyklou speciální léčebnou kúru ordinovanou sovětským občanům, co projevili vlastní názor. Čekala ho.cesta za trpkým poznáním začínající v Lubjance, pokračující ve vězeňském vlaku jedoucím napříč Ruskem a zaručující léta v trestaneckém munduru daleko na Sibiři..Po propuštění pak ne úplná svoboda a volnost, ale přikázaný pobyt v asijském Kazachstánu. Zde se navíc léčil a vyléčil z rakoviny..(viz román Rakovina)..

Ivan Denisovič Šuchov (dále I.D.), fiktivní postava a protagonista vyprávění, byl prostý člověk z ruského venkova. U nich ve vsi byla tehdy právě neděle, lidé se vraceli z kostela a najednou začala válka..Během ní a později v lágru odvykl si Šuchov zabývat se vážně tím, co bude zítra, co za rok, vždyť všecko za něj rozhodovali lidé, co měli v rukou moc a ostře nabité samopaly. Na frontě se brzy dostal do německého obklíčení a pak i do zajetí. Utekl však opět ke svým a ti jej za odměnu při výslechu bili a po vynuceném přiznání zavřeli za velezradu a odsoudili na příštích deset let k nucenému pobytu v lágru i s tím, že propuštění hned po odpykání trestu není vůbec jisté..

I.D. kroutil v lágru - byl to jeho druhý trestný tábor - osmý rok a byl už zkušeným muklem (kárancem). Věděl co a jak narafičit, aby se nespálil a nenarazil a kde hrozí nebezpečí, jemuž se je třeba vyhnout..Ten den však zahájil hrubou chybu. Necítil se nejlépe a uvažoval o marodce tak dlouho, až jej z pryčny vyhnal dozorce a hned vyslovil téměř likvidační ortel - karcer..Naštěstí pro I.D. tentokrát postačilo, když na cimře strážných setřel hadrem podlahu..Volnější hodinka, kdy se dalo leccos užitečného zařídit pro vlastní osobu, však byla pryč. Venku teploměr ukazoval mínus 27, a to nebylo dobré. Sice pořádný mráz, ale zas ne čtyřicítka, kdy by se třeba zůstalo na baráku. To nejhorší nastalo s nástupem k práci. Při povinném filcunku mukli museli rozhalit hadry, co měli na sobě (I.D. ještě hadřík přes obličej), a ukázat, že nevynášejí nic, co by jim mohlo pomoci k útěku.(třeba stravu navíc). Po osobní prohlídce následovalo počítání vězňů. Vzteklí strážci se pletli a znovu a znovu počítali a řadili mukly do pětic a pořád jim celková cifra nevycházela..Přes větrné prostranství káranci mlčky rázovali v sevřeném tvaru kolony na stavbu teplárny a z kradených prken se tam nejprve snažili zateplit místo, kde měli pracovat. Pak teprve vzali do rukou zednickou lžíci. A začali se zděním docela zostra. Především Šuchov, jako by se rozpomněl na dobu, kdy dělával doma na svém. Kupodivu strhl i ostatní k tempu a jistému nadšení z práce, při které je střežili strážní vybavení kulomety.

V nouzově vystavěné jídelně si pak nad miskou šizené šlichty (kradli tu všichni) I.D. zavzpomínal, jak se cpal doma na vsi - "plné pánve brambor, plné železňáky kaše a ještě předtím, než přišly kolchozy, pořádné špalky masa"..Užitečná mohla být i cesta zpět..ID při ní nezahálel a ze země si sebral pár dřívek na otop do baráku a o kus dál zvedl proužek železa. Bude z něj pilka a třeba ji někomu výhodně prodá..A už přemýšlel, co bude zařizovat po příchodu do lágru..Zařadí se do fronty před výdejnou došlé pošty pro balíček vždy dobře zásobenému prominentnímu muklovi a podrží mu pak ještě místo vpředu u okýnka v jídelně. Malé úsluhy se tu počítají a mění ve velké zisky - kus chleba navíc, dvě porce šlichty..To umožní udržet kondici a přežít..

Po večerce se Šuchov pečlivě přikryl všemi hadry, co jich měl, a začal bilancovat: "Tolik věcí se mu dnes poštěstilo: nezavřeli ho do korekce, v poledne ulil kaši, parťák dobře sfoukl výkaz, zdilo se mu jedna radost, pilku mu u prohlídky nenašli, navečer si přivydělal u Césara a koupil si tabáček. A nerozstonal se, zahnal nemoc. Minul den, ničím nezkalený, skoro šťastný.

Takových dní bylo v jeho trestu od zvonění do zvonění tři tisíce šest set padesát.

A že jsou přestupné roky - o tři dny víc.. "

Autor: Jan Vargulič | středa 17.5.2017 8:18 | karma článku: 22.05 | přečteno: 644x

Další články blogera

Jan Vargulič

S Klémou jsem měl dobře našlápnuto..

V roce 1951 - bylo mi 12 let - vyhrál jsem krajské kolo soutěže o nejlepší životopis Klementa Gottwalda. Visel nám ten pán ve třídě v rámečku na zdi a tvářil se nasupeně. O pár měsíců později visel i Rudolf Slánský, jeho přítel..

14.11.2017 v 9:17 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jan Vargulič

Politik ve skříni..

Po dobrém obědě pustil jsem si na internetu Bulata Okudžavu a místo gruzínského barda na mne vykoukl nejmenovaný český politik a cosi drmolil. Znechuceně jsem odešel a začal u nás doma prohlížet skříně, jestli tam nemáme politika.

11.10.2017 v 10:01 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 202 | Diskuse

Jan Vargulič

Zrůdka..

K našemu pejskovi chováme něžné city a říkáme mu Zrůdka. On to stejně nevnímá a je mu to srdečně jedno. Pilně se věnuje zlobení všeho druhu a je v tom oboru mistr. Často mu taky říkáme hodný pes, i když jím není.

23.8.2017 v 8:55 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 518 | Diskuse

Jan Vargulič

Turecký med..Jak mi kdysi chutnal a teď už nechutná vůbec..

K divům mého dětství patřil chlápek s fezem na hlavě, jenž stál na pouti za pultem krámku, mával sekáčkem a ze špalku tureckého medu odsekával bílé plátky Balil je do papíru a chtěl tři kačky. A mluvil česky..

23.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 35.72 | Přečteno: 2784 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Poslední dívka

Tři ženy, které mají společné následující - přežily krvavá řádění šílenců. Každá na jiném místě, v jinou dobu a za jiných okolností. Každá ale přežila jako jediná. Tři ženy, které se staly „Posledními dívkami“...

22.11.2017 v 17:44 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 305 | Diskuse

Karel Sýkora

Bedřich Smetana jako xenofob? ... :-)

Bedřich Smetana byl významný český hudební skladatel období romantismu. Pocházel z poměrně zámožné sládkovské rodiny, ale od raného mládí se věnoval hudbě, zejména hře na klavír a kompozici.

22.11.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.82 | Přečteno: 198 |

Hermína Muchová

Rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou

Zpěvačku Evu Pilarovou znají a obdivují všechny generace posluchačů a je bezesporu jednou z pěveckých legend, které bychom si měli za její celoživotní působení v oblasti hudby vážit.

22.11.2017 v 7:30 | Karma článku: 14.55 | Přečteno: 788 | Diskuse

David Rath

Sex s muslimskou princeznou

Román „Řád“ nás přenese do reality změněného života ve vzdálenější budoucnosti. Jediné, co stále zůstává stejné jsou hlavní síly pohánějící lidské osudy a tím i dějiny - moc, peníze a sex.

21.11.2017 v 13:47 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 632 | Diskuse

Iveta Svobodová

Sněhulák

Zašla jsem s dcerou na filmové zpracování Sněhuláka, a abych řekla pravdu, byly jsme obě docela zklamané. Štěstí bylo, že představitel hlavní role, Michael Fassbender, je moc pěkný chlap.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.74 | Přečteno: 315 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 928

Nemýlím-li se (je to už pár let), živil jsem se (dobře i špatně) jako učitel. Mnohem raději se ovšem sám něco učím - může to být psaní blogů a čehokoliv nebo třeba liftovaný bekhend..Píši blogy i do Lidovek..Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.